Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 425 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Kosovo v mezinárodním společenství navzdory Srbsku Email

Pátek, 19.únor 2010

Kosovo se stane váženým členem mezinárodního společenství i navzdory tomu, že Srbsko vkládá všechny síly na zablokování procesu uznání jeho nezávislosti, prohlásil ve Washingtonu kosovský ministr zahraničí Skender Hiseni.

Hiseni, který se v americkém hlavním městě zúčastnil modlitební snídaně, pak přednášel na Univerzitě Johnse Hopkinse. V rámci své přednášky uvedl, že 65 zemí uznalo nezávislost Kosova, avšak přiznal, že velký počet států, mezi kterými je i pět členů Evropské unie, tak ještě neučinilo.

Dle jeho názoru prý některé země uznání zdržují, neboť čekají na rozhodnutí Mezinárodního soudu, přesto ale ví, že rozsudek nemusí být pro jejich rozhodnutí podmiňující.

V rozhovoru pro deník „Glas Amerike“ Hiseni vyjádřil přesvědčení, že soud rozhodne ve prospěch Kosova.

Nevidím žádnou možnost, aby soud rozhodl, že kosovská nezávislost není v souladu s mezinárodním právem, protože v něm neexistuje žádné pravidlo nebo norma, která by zakazovala prohlášení nezávislosti nějaké entity. Proto jsme si tolik jisti, že soud nakonec rozhodne, že prohlášení nezávislosti nebylo nelegální“, řekl Hiseni.

Domnívá se, že jde o otázku velkého politického rozsahu a významu, vyhrazenou pro politické lídry a politickou akci. A to se, podle něj, stalo na Kosovu – demokraticky zvolení zástupci národa vyhlásili nezávislý stát.

Jsme přesvědčeni o nezávislosti soudu i o tom, že výsledek bude pro nás pozitivní“, zdůraznil Hiseni.

Mezi dosaženými úspěchy od prohlášení nezávislosti Hiseni připomněl vytvoření státních institucí na základě nové, moderní ústavy, členství ve Světové bance a Mezinárodním monetárním fondu, nárůst hrubého domácího produktu a pokrok v procesu decentralizace.

V komentáři na prohlášení šéfa UNMIK Lamberta Zaniera o tom, že přítomnost jeho mise na severu Kosova je i nadále nutná na dobu neurčitou, Hiseni řekl, že „bez ohledu na otázku pravomocí je nyní nejdůležitější, aby zákony zavládly i na severu“.

S Eulexem a Mezinárodní civilní kanceláří spolupracujeme na tom, aby zde znovu zavládly zákony. Musím bohužel říci, že Srbská vláda nám v tom nijak nepomáhá. Několikrát jsme ji zvali ke spolupráci v otázkách srbského společenství na Kosovu, avšak srbská vláda to vše podmiňuje jakýmisi rozhovory o statusu“, řekl Hiseni.

Status Kosova je, podle jeho slov, již vyřešen a Kosovo je nezávislé.

Nikdy se již nehodláme vrátit k vyjednáváním o statusu, avšak jsme připraveni k rozhovorům o mnohých otázkách ve společném zájmu.“

Šéf kosovské diplomacie se domnívá, že koncept rozdělení Kosova je momentálně nejnebezpečnějším návrhem, jde li o stabilitu západního Balkánu.

Namísto rozdělování hranic kteréhokoliv regionu bývalé Jugoslávie bychom se měli obrátit směrem k procesu integrace a společné evropské budoucnosti. EU si pravděpodobně nepřeje, aby s přijetím zemí západního Balkánu jednoho dne zdědila problém srbského neuznání kosovské nezávislosti“, ukončil Hiseni.

Zdroj: Blic, přeložila Lucie Nováková